Yükleniyor

Pastörize Yumurta

Yumurtanın, sağlıklı, hijyenik, pratik halidir. Kendi çiftliklerimizde özel olarak ürettiğimiz yumurta, en son teknolojiye sahip tesislerimizde el değmeden kırılmakta, özel temizleme separatörlerinden geçirilip homojenize edilmekte ve özel pastörizasyon işlemine tabi tutulmaktadır. Bu aşamalar sırasında, yumurtanın doğal yapısını ve besin değerini bozmadan, tüm zararlı mikroorganizmalar yok edilmektedir.

Hormon ve Antibiyotik İçermez

Pastörize yumurta için üretilen yumurtalar son derece modern, hijyenik yumurta çiftliklerinde, veterinerlerimiz kontrolünde, hiçbir antibiyotik ve hormon kullanılmadan üretilmektedir.

Hijyenik ve Güvenli Taşıma

Üretilen yumurta, otomatik yumurta toplama bantları aracılığıyla, kümes içinde, el değmeden paketlenerek pastörize yumurta üretim tesislerine gelmektedir.

Son yıllarda, gelişmiş ülkelerde, kabuklu yumurtanın her türlü imalathanede kullanımının sağlık kuruluşları tarafından yasaklanmış olması, ülkemizde de, gıda sektöründe, yumurtanın hijyen standartlarına uygun olarak kullanılmasını ön plana çıkarmıştır.

2002 yılında Balıkesir ili Bandırma ilçesi Aksakal mevkiinde, yem fabrikası ve yumurta üretim tesislerimize ek olarak, AB Gıda Pastörize Yumurta İşletmesi hizmete girmiştir.  Türkiye’nin mayonez, kek, pastacılık sektörünün endüstriyel boyutta yumurta ihtiyacını karşılamakta, birçok firmaya özel olarak tasarlanmış, hijyenik, paslanmaz çelik tanklarla pastörize sıvı yumurta sağlanmaktadır.

 

Kaliteli

Pastörize likit yumurta, kabuklu yumurtanın kullanıldığı her yerde zaman tasarrufu ürün standardı sağlamakta ve tat, lezzet açısından hiç bir fark gözlenmemektedir. Tamamen günlük doğal yumurtalardan elde edilmiş ve katkısız olarak Uluslar arası kalite standartlarında üretilmiştir.

Hijyenik

Kabuklu yumurtada bulunan Salmonella, diğer patojen bakteri ve Avian Influenza (kuş gribi) türevi risk faktörleri, Pastörize likit yumurtada bulunmaz, sağlıklı ve hijyenik kullanım sağlar. Sağlıklı üretim yapmanın zorunluluk haline geldiği günümüzde kullanılan hammaddenin önemi artmaktadır. Pastörize likit yumurta kullanımı; düzenli yapılan mikrobiyolojik ve kimyasal analizlerle tedarikçilerine sürekli taze ve güvenilir ürünü sunmanın en iyi yoludur.

Pratik

Hızlı ve zamandan tasarruf edilerek üretim yapmak her işletmenin hedeflediği bir yöntemdir. Pastörize likit yumurta sarısı, akı ve bütün olmak üzere üç ayrı seçeneği sunmakta ve kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Böylece yumurta kırma-ayırma gibi gereksiz kayıplar önlenmektedir.